Ge en gåva

Ge en gåva – tillsammans gör vi skillnad

Att du ger en gåva – oavsett storlek – eller bidrar på andra sätt gör stor skillnad för de barn som drabbats av cancer och deras familjer. Det betyder mycket att du är med och bidrar!

När ett barn drabbas av cancer förändras livet omedelbart och en barncancervardag fylld av oro tar vid. Det är för att underlätta denna vardag som vi finns, men vi behöver din hjälp för att kunna ge alla familjer det som de behöver. Vårt arbete är beroende av gåvor från privatpersoner, företag och fonder samt stiftelser.

90-konto

Hit går dina gåvor

När du ger en gåva till AjaBajaCancer eller handlar i vår gåvoshop så går dina pengar i första hand till de familjer som drabbats av barncancer. Vi vill att så stor del av gåvorna som möjligt ska hamna där de verkligen gör skillnad – hos familjerna.

Vi har 90-konto vilket innebär att hela vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.
Vill du läsa mer om vad pengarna går till får du gärna läsa mer på sidan ”frågor och svar”.

Privatperson & företag

Vare sig du är privatperson eller företag så finns det många möjligheter att bidra. Din gåva ger barn kraft att kämpa.

Ge en gåva som privatperson

Som privatperson kan du välja att ge en engångsgåva eller bli månadsgivare. Du kan bli månadsgivare från 50 kr/månad. Glöm inte att alla bidrag gör skillnad.

Swishnummer 9007592

Bankgirot: 900-75 92

Skattereduktion för privatpersoner vid gåva till AjaBajaCancer

Som privatperson kan du nu få upp till 3000 kronor i skattereduktion för de gåvor du ger till organisationer som är godkända hos Skatteverket. För att kunna ta del av avdraget behöver varje gåva vara på minst 200 kronor och det totala beloppet du ger under ett kalenderår behöver uppgå till minst 2000 kronor.

Ge en gåva som företag

Som företag finns flertalet sätt att bidra. Läs mer på vår sida för företag.

Skattereduktion för företag vid gåva till AjaBajaCancer

Från och med 2 mars 2026 kan företag som ger en penninggåva till AjaBajaCancer få skattereduktion. De nya reglerna gör det både enklare och billigare för företag att underlätta barncancervardagen.

Skattereduktionen för företagsgåvor motsvarar den nuvarande bolagsskatten på 20,6%. Det innebär att en del av gåvan kommer tillbaka i form av lägre skatt. Minsta gåvobeloppet för att ta del av skattereduktionen är 2 000 kronor per gåvotillfälle, med ett tak på totalt 800 000 kronor i gåvor per kalenderår.